Tworzenie oprogramowania dedykowanego dla przedsiębiorców to wieloetapowy proces. Trzeba dokonać analizy problemu, który program ma rozwiązać, następnie zbadać jak przedsiębiorcy sami nazywają ten problem, jakie procesy towarzyszą temu zjawisku, co może zakłócić prawidłowe identyfikowanie zagadnienia. Na koniec odpowiedzieć na pytanie: jak przedsiębiorca radzi sobie z daną kwestią obecnie oraz jak widziałby rozwiązanie które odciążyłoby go w pracy.
Zakładając ExChord i tworząc naszą aplikację niektóre z powyższych zadań mieliśmy częściowo ułatwione. Poligonem doświadczalnym dla działań programu były operacje w firmie Honya Europe. To tam założyciel ExChord, Robert Tarantowicz, zdiagnozował problem szacowania ryzyka walutowego i stworzył podstawy do przyszłej aplikacji.
Po tym jak ‘know how’ zostało ubrane w formę gotowego produktu przyszła kolej na oddanie go w ręce pierwszych testerów. Wytypowaliśmy 30 polskich firm, które na co dzień prowadzą transakcje w obcych walutach. Po wstępnej konsultacji i konfiguracji oprogramowania w danym przedsiębiorstwie, pozwoliliśmy testerom na poruszanie się w symulacjach kilku wariantów transakcji charakterystycznych dla ich dotychczasowej pracy. Zadbaliśmy o dywersyfikację grupy badawczej: w testach wzięli udział mikro przedsiębiorcy jak i średnie i duże firmy. Przez cały okres używania naszego programu byliśmy z przedsiębiorcami w stałym kontakcie, dając wsparcie techniczne, merytoryczne i interpersonalne. Po trzech miesiącach testów poprosiliśmy o podzielenie się wrażeniami. Reakcje przeszły nasze oczekiwania! Oto, co powiedzieli nam niektórzy z nich.
„Aplikacja „zaraża”, chce się testować, sprawdzać. To po prostu wciąga. Kiedyś był brak systematyczności, dopiero po fakcie człowiek widział czy jest na plus czy na minus. Czasami była to kwestia przypadku na zasadzie dobry kurs – więcej szczęścia, zły kurs – mniej szczęścia.”
Andrzej Poczobut, właściciel AGI – Poczobut i Syn. Przedstawiciel BARRISOL
“Aplikacja Exchord jasno i czytelnie podaje zapotrzebowanie na walutę na bieżąco (bez konieczności analizy za każdym razem od nowa) wiem ile waluty potrzebuję by odkupić pierwotny stan magazynowy. Ponadto przy dobrym zarządzaniu można wypracować naprawdę konkretny Extra-zysk lub zabezpieczyć się przed Extra-stratą.”
Leszek Włodarek, właściciel Toolbox.pl
Przeprowadzając testy i zbierając feedback po ich zakończeniu, udowodniliśmy ostatecznie na jaką skalę istnieje zapotrzebowanie na oprogramowania ExChord. Nasi pierwszy użytkownicy byli pod wrażeniem faktu, że w pracy z obcymi walutami możliwe jest tak precyzyjne obliczanie przyszłych zdarzeń finansowych. Nasza aplikacja wypadła pozytywnie ponieważ nie jest wyłącznie zwykłym „liczydłem” – jest programem z ukrytym know-how, które determinuje odpowiednie reakcje osoby, która się nim posługuje. Dla wielu naszych testerów była to szansa, na odkrycie jakie schematy myślowe nimi kierowały dotychczas i jak łatwo można je zmienić używając aplikacji ExChord.
To właśnie ta dawka pozytywnego feedbacku ucieszyła i zaskoczyła nas w ExChordzie najbardziej. Wiedza, którą przekazuje nasze oprogramowanie okazała się najcenniejsza. To rodzaj zmiany w mentalności polskich przedsiębiorców, którą chcielibyśmy widzieć i wspierać na szeroką skalę. Wierzymy, że na koniec dnia (albo miesiąca finansowego!), bardziej od liczb liczą się ludzie.
Dlatego równolegle do uruchomienia oficjalnej sprzedaży aplikacji, w ExChord postanowiliśmy powołać fundację podnoszącą kompetencje przedsiębiorców w zakresie ryzyka walutowego i zarządzania nim. Jej inauguracja jest przewidziana na koniec bieżącego roku.
Zanim przejdziemy do tego ważnego i miłego etapu rozwoju ExChord, w pierwszej kolejności chcemy się skupić na dopracowaniu naszego narzędzia. Na tym etapie potwierdziliśmy, że aplikację należny rozwijać w kierunku dalszej automatyzacji i “dopięcia” możliwości wymiany walut z poziomu samego programu. Widząc jak bardzo potrzebny jest wstępny okres adaptacyjny dla naszego produktu wprowadzamy także możliwość bezpłatnych 30-dniowych testów oraz 30 minut konsultacji z naszymi specjalistami.