Jaka przyszłość nas czeka? – to pytanie zadaje sobie każdy dyrektor finansowy. W końcu kondycja naszych firm zależy w dużym stopniu od sytuacji ekonomicznej na świecie. Niestety, jak ktoś to trafnie ujął, żeby poznać przyszłość, trzeba ją przeżyć. Co nie zwalnia nas z obowiązku bycia przygotowanym. Warto czerpać z wiedzy i doświadczeń innych. Warto też sięgać po narzędzia, dzięki którym jesteśmy lepiej przygotowani na przyszłość, jaka miałaby nie być.
Kongres Dyrektorów Finansowych
Na początku października byłem na Kongresie Dyrektorów Finansowych w Warszawie. ExChord uczestniczy w takich wydarzeniach, aby być na czasie, jeżeli chodzi o wyzwania, jakie stoją przed dyrektorami finansowymi.
Świetne wydarzenie. W gronie prelegentów m.in. Paul Flanagan – Prezes Zarządu Euler Hermes, oraz Ernest Pytlarczyk – Główny Ekonomista mBank. A w panelach dyskusyjnych udział wzięli m.in. Paweł Borys – Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Janusz Jankowiak – Główny Ekonomista Polskiej Rady Biznesu, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek – Doktor w Katedrze Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Kicman – Dyrektor Finansowy Canon Polska.
Czego ciekawego się dowiedziałem? Szczerze mówiąc, wszystkie prelekcje i panele dyskusyjne były wartościowe. Najbardziej jednak zainteresowały mnie te, które pokazały wyzwania, jakie obecnie stoją przed dyrektorami finansowymi. Dwa z nich wydały mi się szczególnie interesujące w kontekście działalności ExChord. Zagadnienia te dotyczyły Heatmapy ryzyk finansowych w polskiej gospodarce oraz Digitalizacji i automatyzacji procesów finansowych.
Heatmapa ryzyk finansowych w polskiej gospodarce
Tak zatytułowana była jedna z najciekawszych prezentacji podczas Kongresu. Ignacy Morawski – ekonomista projektu SpotData, lider innowacji New Europe 100 Financial Times, opowiadał o poziomach wybranych ryzyk, o ich ocenie i kryteriach. W gronie tych ryzyk znajdują się również kursy walut. Zdaniem Ignacego Morawskiego – “Wpływ kursu walutowego na kondycję branż może być wielokierunkowy. Dla niektórych firm mocny złoty oznacza przede wszystkim niższe koszty importowanych towarów, dla innych – niższe przychody ze sprzedaży eksportowej”. Polska waluta jest relatywnie stabilna.
Ryzyko walutowe to niewątpliwie jedno z wyzwań, jakie stoi przed dyrektorami finansowymi. Co zrobić, by mu podołać? Odpowiedź na to pytanie podsuwa kolejna z prezentacji, która miała miejsce podczas Kongresu, a która mnie bardzo zainteresowała.
Digitalizacja i automatyzacja procesów finansowych
Perspektywy dla biznesu w Polsce – tak zatytułowana była prezentacja Mariusza Maika (Partner w Grant Thornton, Departament Doradztwa) oraz Waldemara Wojtkowiaka (CFAO i Członek Zarządu Euler Hermes). Przedstawili oni wyniki badań CFO, przeprowadzonych w kilku polskich miastach (była to V edycja badań).
Jakie wnioski z nich płyną? Polscy dyrektorzy finansowi są zadowoleni z aktualnej kondycji swoich przedsiębiorstw i z optymizmem patrzą w przyszłość. Jednym z wyzwań, jakie stoją przed polskimi CFO, jest automatyzacja i digitalizacja procesów w firmach. 57% badanych zamierza zwiększyć nakłady na cyfryzację swoich przedsiębiorstw.
Ludwik Pasteur powiedział, że „Szczęście sprzyja przygotowanym”. I chociaż nie da się przewidzieć przyszłości, to można się na nią przygotować. Właśnie tak jest z ryzykiem, można je przewidzieć, zmniejszać i zarządzać nim. Problem ryzyka walutowego jest nieunikniony w każdej firmie, która przeprowadza transakcje w obcej walucie, niezależnie od tego, czy firma importuje, eksportuje, czy też robi jedno i drugie. Można jednak zautomatyzować procesy w przedsiębiorstwie tak, aby z łatwością radzić sobie ze zmiennością kursów walut. I właśnie ExChord jest jednym z narzędzi, które w tym pomaga.
Audyt procesów finansowych w firmie
Zanim firma zdecyduje się na jakąkolwiek zmianę, np. automatyzację procesów związanych z zarządzaniem ryzykiem walutowym, powinna zacząć od najważniejszego, czyli od diagnozy sytuacji obecnej.
Doświadczenia ExChord pokazują, że audyt procesów finansowych w firmie, to najlepszy krok na początek. Dlaczego? Z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że dokładne przyjrzenie się procesom w firmie pomaga w znalezieniu optymalnego rozwiązania, a nawet w odkryciu nowych potrzeb, bo czasami sprawy wyglądają inaczej niż nam się wydawało.
Po drugie – co zresztą jest z powyższym ściśle związane – łatwiej jest znaleźć optymalne rozwiązanie, gdy procesom w firmie przygląda się ktoś z zewnątrz. Być może się mylę, ale to właśnie wynika z moich doświadczeń, a trzeba podkreślić, że ExChord ma na swoim koncie sporo takich audytów. Ale o tym nieco więcej opowiem innym razem.
Na zakończenie .
Udział w takich wydarzeniach, jak Kongres Dyrektorów Finansowych, jest między innymi po to, by rozwijać ExChord zgodnie z realnymi potrzebami ludzi odpowiedzialnych za finanse w firmach. Chciałbym, by nasze narzędzie dobrze służyło przedsiębiorcom. Dlatego mam propozycję, jeśli zmagasz się z ryzykiem walutowym, czy też innym problemem związany z tą kwestią, daj mi proszę znać.
Robert Tarantowicz,
Więcej artykułów znajdziesz na naszym BLOGU